Co to jest butonierka?

Co to jest butonierka?

Butonierka to przecięcie w klapie marynarki, w które wsuwamy kwiat. Natomiast w kieszonkę piersiową marynarki wkładamy ozdobną chusteczkę (zwaną też poszetka). Pod żadnym pozorem nie należy wkładać kwiatka w kieszonkę.

Szarmant

Roman Zaczkiewicz

Urodziłem się w Warszawie w 1980 roku. Jestem magistrem etnologii i antropologii kulturowej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowałem także na University College London oraz Dublin Institute of Technology. Pracowałem na stanowisku menadżerskim w Bank of Ireland oraz jako naukowiec na University of Oxford.

czytaj bloga

Butonierka to przecięcie w klapie marynarki, w które wsuwamy kwiat. Natomiast w kieszonkę piersiową marynarki wkładamy ozdobną chusteczkę (zwaną też poszetka). Pod żadnym pozorem nie należy wkładać kwiatka w kieszonkę.

Nazwa butonierka pochodzi z francuskiego boutonniere (bouton oznacza guzik). Marynarki były kiedyś zapinane pod szyją. Wymagały do tego guzika w klapie. Z czasem klapy zostały obniżone, a guzik stracił rację bytu. Zostało przecięcie w klapie, które zaczęto wykorzystywać do celów estetycznych.

min_butonierka min_001

W XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku kwiat w butonierce uchodził za obowiązkowy atrybut eleganckiego mężczyzny. Ferdynand Hoesick, polski pisarz i wydawca tak pisał o swojej podróży do Londynu: „Nadto, zwyczajem angielskim, pierwsza rzecz, którą robię rano wyszedłszy z hotelu, kupuję sobie różę, którą stale noszę w butonierce. Róż takich, ogromnie tanich, a sprzedawanych na każdym kroku, zużywam najmniej dwa dziennie, bo zawsze musi być świeża. Tutaj każdy mężczyzna, począwszy od woźniców i pucybutów, od samego rana ma różę w butonierce”. Wspominany zwyczaj wywodzi się z epoki wiktoriańskiej, a wtedy kwiaty owite były skomplikowanym systemem kodów kulturowych. Miały wysyłać znaczenia, które nie mogły być wypowiedziane ze względu na surową obyczajowość epoki. Goździk oznaczał pasję, wytworność, namiętność i miłosną fascynację (szczególnie czerwony).  W tym świetle zupełnie nie dziwi popularność czerwonego goździka wśród mężczyzn, którzy nosząc go wysyłali odpowiednie znaki miłosne paniom. Z kolei biały goździk nie był przesiąknięty seksem, ale oznaczał oddanie kobiecie, wiarę w jej miłość i chłopięcą niewinność. Z tego powodu Pan Młody zakładał go do ślubu.
min_fred_astair min_HumphreyBogart1 min_Angelo+Blasi+1957

W Polsce kwiatki w butonierce nigdy nie były tak popularne jak w Anglii, ale elegancki i wytworny mężczyzna w dwudziestoleciu międzywojennym nie mógł się bez nich obyć. Kwiaty w butonierce najdłużej utrzymały się w stroju wizytowym i balowym. Ich użycie w stroju sportowym zanikło zaraz po II wojnie światowej. W Polsce dość powszechna jest wulgaryzacja butonierki i kojarzenie jej z kieszonką piersiową. Jest to błąd. Powodem tego może być słynny wiersz Bruno Jasieńskiego „But w butonierce” będący obowiązkową lekturą na lekcjach języka polskiego. Było on prowokacją, a sam autor wywodził się z nurtu futurystów. But w butonierce ma odcinać się od przeszłości i symbolizować moc niemożliwej do poskromienia przyszłości. Być może brak zrozumienia, co autor miał na myśli w tym wierszu, spowodowało mylne kojarzenie butonierki z kieszonką piersiową. But w kieszonce piersiowej jest, mimo wszystko, łatwiejszy do wyobrażenia, niż but w przecięciu marynarki w klapie.

Inny powód to brak przecięcia butonierki w marynarkach konfekcyjnych. Jedynie w tych z wyższej półki nie jest zaszyta. Butonierkę można rozciąć w poprawkach krawieckich i nie należy próbować robić tego samemu. Warto także poprosić o wszycie pętelki pod klapę, która będzie podtrzymywała łodygę kwiatka.

Najbardziej tradycyjnym kwiatem jest goździk. Na pogrzeb, ślub i do fraka zakładamy głównie biały. Goście weselni mogą włożyć inny kwiatek niż biały, np. czerwony goździk. Ten ostatni idealnie pasuje do smokingu. Kwiat może być także żółty, niebieski i różowy. Zamiast goździka można włożyć małą różę, chaber lub gardenię. Łodygę przeplatamy przez butonierkę.

min_bluesbcopy0jj min_bluedbcopy3nzmin_sbcovertcopy2fr

Najpopularniejsze są goździki i gardenie, spotykane są także tuberozy, róże i chabry. Nie powinien być to sztuczny kwiatek czy też bukiet. Wkładamy po prostu jeden kwiat. Nie przypinamy go do klapy, ale wkładamy w przecięcie zwane butonierką. Można go nosić z poszetką, ale powinny one razem być dobrze skoordynowane. Najbezpieczniejszym wyborem pozostaje biała poszetka z lnu lub jedwabiu. Kwiat w butonierce i biała poszetka są niezastąpione do ubrań wizytowych i balowych.