Jesień to czas na tweed

Jesień to czas na tweed

Tweed to gruba i szorstka tkanina wełniana z przędzy zgrzebnej. W XIX wieku pokochała go arystokracja. Warto zwrócić uwagę na ubranie bohaterów serialu Downton Abbey opowiadającego o życiu angielskiej szlachty na początku XX wieku.

Szarmant

Roman Zaczkiewicz

Urodziłem się w Warszawie w 1980 roku. Jestem magistrem etnologii i antropologii kulturowej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowałem także na University College London oraz Dublin Institute of Technology. Pracowałem na stanowisku menadżerskim w Bank of Ireland oraz jako naukowiec na University of Oxford.

czytaj bloga

Tweed to gruba i szorstka tkanina wełniana z przędzy zgrzebnej. W XIX wieku pokochała go arystokracja. Warto zwrócić uwagę na ubranie bohaterów serialu Downton Abbey opowiadającego o życiu angielskiej szlachty na początku XX wieku. W tweedach chodzą w dzień i uprawiają sporty dżentelmenów. Wieczorem w rezydencji przebierają się we fraki lub smokingi. Kiedy jadą do Londynu, to zakładają garnitury z wełny czesankowej.

Nazwa tweed, pochodzi od angielskiego słowa twill i jego szkockiego odpowiednika tweel oznaczającego tkaninę o splocie skośnym. Legenda głosi, że w XIX wieku angielski sprzedawca na zamówieniu mylnie napisał tweed zamiast tweel.

Tweedy produkuje się przede wszystkim w Szkocji, Anglii (Yorkshire) oraz Irlandii. Harris Tweed utkany na szkockich Hebrydach Zewnętrznych to chroniony ustawą parlamentarną znak towarowy. Taki tweed musi spełniać wiele wymogów, m.in. musi być utkany ręcznie na Hebrydach Zewnętrznych, a tkanina ufarbowana barwnikami pozyskiwanymi z lokalnych roślin.

W Irlandii powstaje donegal tweed. Nazwa pochodzi od hrabstwa Donegal w północno-zachodniej Irlandii, ale nie jest zastrzeżona. Donegal tweed charakteryzuje się kolorowymi nitkami widocznymi na materiale. Tkanina sprawia wrażenie nakrapianej. Kropeczki mogą mieć najróżniejsze kolory. Wiele zależy od fantazji tkacza.

Tweed nosimy przede wszystkim, jako sportową marynarkę. Najbardziej uniwersalna będzie marynarka w szarą jodełkę. Oprócz koloru szarego można także wybrać szereg odcieni zielonego, brązowego, płowego, beżowego czy też niebieskiego. Kolory tweedu mają oddawać kolorystykę brytyjskiej i irlandzkiej wsi.

Do marynarki tweedowej będą pasować spodnie z flaneli, sztruksu, gabardyny, a nawet dżinsu. Oczywiście te ostatnie w kroju klasycznym (straight cut), w kolorze granatowym i bez dziur. Dół nie powinien zlewać się z górą. Spodnie powinny kontrastować z marynarką, a zestaw nie może udawać garnituru Oczywiście ta zasada nie obowiązuje w przypadku garnituru tweedowego.

Zestaw może uzupełnić matowy krawat, koszula w kratkę lub niebieski button down oraz brązowe buty z bogatym zdobieniem.

Tweed w XXI wieku wrócił do łask mody męskiej i jest chętnie używany w kolekcjach wielu firm. Przywołuje czar minionych lat, ale ma też jedną ważną zaletę. Jego oczywistym atutem jest to, że się nie gniecie. Marynarka tweedowa z grubej wełny jest  nie do zdarcia. Kiedy stanie się niemożliwe można zawsze naszyć łaty na łokcie. W cieplejsze dni marynarka z tweedu może z powodzeniem zastąpić kurtkę czy płaszcz. Nie należy bać się tweedu, bo to ubranie o pięknej tradycji, które wciąż może nas zdobić i chronić przed zimnem.

min_PAAAAAFALJANJLJE_lg min_harris-tweed-orb-trademarkmin_103

min_d6409d0c_Eskyi1 min_aareprint2sf0 min_fairilsecopy9sh

min_aareprint1ni6 min_brownherringbonepantscopy5rf

min_topman_harris_tweed min_Unionmade-HarrisTweed-02

min_SNF31TV02PP5323_1430552a