Krawat ślubny

Krawat ślubny

Najczęściej wybieramy szary, granat, lilię, purpurę lub złoto. Najpopularniejsze krawaty ślubne są w kolorze srebrno-szarym. Często gładkie lub w drobny mikrowzór. Dodatek dobrany na siłę, może popsuć nam całą uroczystość.

Szarmant

Roman Zaczkiewicz

Urodziłem się w Warszawie w 1980 roku. Jestem magistrem etnologii i antropologii kulturowej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowałem także na University College London oraz Dublin Institute of Technology. Pracowałem na stanowisku menadżerskim w Bank of Ireland oraz jako naukowiec na University of Oxford.

czytaj bloga

Najczęściej wybieramy szary, granat, lilię, purpurę lub złoto. Najpopularniejsze krawaty ślubne są w kolorze srebrno-szarym. Często gładkie lub w drobny mikrowzór. Dodatek  dobrany na siłę, może popsuć nam całą uroczystość. Jeśli zależy nam na wyglądzie angielskiego dżentelmena, warto rozważyć krawat w czarno-białą pepitkę lub kratkę księcia Walii. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do spokojnej szarości, można pokusić się o inny kolor. Granatowy krawat do granatowego garnituru będzie dosyć nudny. Gdyby to był szary garnitur, to granat by go doskonale uzupełniał. Ostatnio popularność zdobywają krawaty w kolorze purpury lub lilii. Nadają one szlachetnego kolorytu garniturowi ślubnemu.

Odradzam krawaty w krzykliwych kolorach i wzorach typu paisley. Czerwony, zielony czy też pomarańczowy to nie będzie dobry wybór. Krawat powinien być dopełnieniem wizerunku, a nie przyciągać uwagę innych. Oczy gości weselnych powinny być na Pannie Młodej, a potem na Panu Młodym. Nie na bogato zdobionym krawacie. Kontrowersje wzbudza kolor złoty. Nie jest to kolor dla każdego, ale ma swój urok. Pięknie uzupełnia się z granatem. Gdybym ja miał wybrać między krawatem w kolorze srebra lub złota, wybrałbym złoto. Jest to kolor szczególnie wskazany dla blondynów  (di Caprio/Redford w Wielkim Gatsbim). Jeśli jednak są już pierwsze siwe włosy, to proszę złota się wystrzegać.

Krawat powinien być szeroki na 7-9 cm, w zależności o szerokości klap. Odradzam krawaty super slim, tzw. śledzie. Są raczej przejawem mody, a nie klasycznej elegancji wymaganej podczas formalnych uroczystości. Jak szerokie klapy są w marynarce? Tolerancja to plus/minus 1-1.5cm różnicy w szerokości krawata i klap. Standardowa szerokość klap, która nigdy nie wyjdzie z mody to 8cm.

Doskonałym dodatkiem do krawata będzie poszetka. Oczywiście wyłącznie w kolorze białym (lniana lub jedwabna). Lnianą składamy prostokątnie w tzw. TV fold, a jedwabną nonszalancko wkładamy do kieszonki tworząc tzw. puff. Jedwabne uchodzą za bardziej uroczyste. Inne kolory poszetek są mniej formalne i pasują do zestawów koordynowanych lub garniturów biurowych. Nawet wtedy poszetka nie powinna być w tym samym kolorze, co krawat lub mucha. Mają się uzupełniać, ale nie być identyczne. Proszę także nie zapomnieć o kwiatku w butonierce, najlepiej białym goździku.

min_tv fold min_tumblr_m43ctcDSlV1r93jooo1_500 min_Hackett-London-Fall-_-Winter-2010-Collection-01

min_szare-krawaty min_krawaty-granatowe-i-purpurowe

min_cooper-gary-photo-xl-gary-cooper-623-full min_great_gatsby