Podział garniturów jednorzędowych

Podział garniturów jednorzędowych

Praktyczny poradnik.

Szarmant

Roman Zaczkiewicz

Urodziłem się w Warszawie w 1980 roku. Jestem magistrem etnologii i antropologii kulturowej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowałem także na University College London oraz Dublin Institute of Technology. Pracowałem na stanowisku menadżerskim w Bank of Ireland oraz jako naukowiec na University of Oxford.

czytaj bloga

Praktyczny poradnik.

Garnitury jednorzędowe możemy podzielić na trzy rodzaje:

a) Garnitur wizytowy

Garnitur wizytowy powinien być wykonany z gładkiej tkaniny w kolorze granatowym, szarym lub czarnym. Jest najczęściej noszony wieczorem i może być znany pod nazwą garnituru wieczorowego. Garnitur wizytowy to także idealny fason garnituru ślubnego.

Garnitur wizytowy ma klapy zamknięte, inaczej zwane szpiczastymi. Kieszenie są proste i wcięte, nie posiadają patek. Z tyłu może być bez szliców, ale najczęściej ma je dwa. Spodnie powinny być bez mankietów. Wskazane jest zapięcie marynarki na jeden guzik, wywodzące się ze smokingu. Często zakłada się kamizelkę do zestawu. Garnitury wizytowe nosimy głównie z białymi koszulami wykonanymi z bawełnianej popeliny lub diagonalu (ang. twill). Mankiet koszuli powinien być zapinany na spinki. Krawat ciemny, w stonowanych odcieniach. Dopuszczalna jest mucha, ale nie może być ani czarna (smoking), ani biała (frak). Poszetka biała ułożona prostokątnie po prezydencku w kieszonce piersiowej marynarki. Buty wyłącznie czarne. Najlepszy fason to gładkie wiedenki ze skóry licowej.

b) Garnitur roboczy

Garnitur roboczy (biurowy) zwany popularnie wołem roboczym ma klapy otwarte (nacięte), jest zapinany na dwa lub trzy guziki, a kieszenie ma proste z patkami, czasem z małą kieszonką biletówką. Najczęściej używa się gładkich tkanin, ale zdarzają się też prążki. W USA popularny jest wzór fil a fil zwany skórą rekina (ang. sharkskin) chętnie noszony przez bohaterów serialu Mad Men. W Anglii i Szkocji nosi się także garnitury w żabie oczko (ang. bird’s eye).

Garnitur roboczy zwykle dwa szlice z tyłu. Właściwe kolory to szary i granatowy, czasem brązowy. Czarny jest niewskazanym kolorem na garnitur do pracy. W dzień czarny garnitur należy założyć jedynie na pogrzeb. Koszula powinna być błękitna (np. button down z bawełny oksfordzkiej), niebieska, biała lub różowa. Gładka lub w drobny prążek. Mankiety zapinane na guziki. Krawat przede wszystkim w paski, może być także gładki lub posiadać drobny mikrowzór. Powinien być wykonany z matowego materiału. Poszetka biała lub w kolorystyce uzupełniającej barwę krawata. Buty czarne lub brązowe; wiedenki, angielki lub monki (zapinane na klamerkę). Warto zapoznać się z poniższą klasyfikacją obuwia.

c) Garnitur sportowy

Garnitur sportowy ma najczęściej nakładane lub skośne kieszenie (z patkami) oraz klapy otwarte (nacięte). Skośne kieszenie (ang. hacking pocket) oraz jeden szlic (rozcięcie) z tyłu wywodzą się z marynarek stosowanych do jazdy konnej. Dobrze widziany jest mankiet w spodniach. Dopuszczalna jest nawet wersja garnituru sportowego z zamkniętymi klapami. Popularnym rodzajem tkaniny na garnitury sportowe są bawełna oraz len na lato oraz tweed na zimę. W zasadzie garnitur sportowy wyróżnia brak barier. Był on szerzej opisany tutaj.

W przypadku doboru koszul i krawatów jest pełna dowolność. Liczy się tylko fantazja noszącego. Koszula może być gładka, mieć duże wzory i wyraźne prążki. Krawat w bogaty wzór turecki (ang. paisley), w grochy, szkockie kraty lub pepitki. Materiał jak najmniej błyszczący. Można także założyć muchę lub fular. Poszetka oferuje pełną dowolność, ale należy pamiętać, że powinna się uzupełniać z krawatem, ale nie być identyczna. Buty mogą być w dowolnej kolorystyce. Na jesień i zimę zakładamy golfy (szkoty) oraz buty za kostkę: sztyblety lub sznurowane trzewiki. Na wiosnę i lato buty wsuwane (mokasyny z obcasem, ang. loafers). Ciekawym rozwiązaniem jest zamsz, zastosowany zamiast skóry licowej. Podkreśla on sportowy charakter zestawu.

Nie jest to sztywny podział, a jedynie wskazówka pomocna w wyborze garnituru. Te granice zawsze były płynne, a fasony garniturów (a w szczególności ich poszczególne elementy) często nachodziły na siebie. Tym niemniej wyróżniamy trzy typy podstawowe: wizytowy, roboczy i sportowy. Który wybierasz dla siebie?

min_tv fold min_Garnitur-sportowy-w-kratkę min_Garnitur-biurowy

min_fbbef3fb_Eskyy4 min_Eskyq3 min_checksuitcopy1fs

min_bluedbcopy3nzmin_Garnitur-wizytowy