Biznesowy lunch

Biznesowy lunch

Biznesowy lunch to ostatnimi czasy jedna z najpopularniejszych form spotkania o interesach.

Muszka i Krawat

Aleksandra Makles, Małgorzata Król

Najpierw połączyła je przyjaźń a potem wspólna pasja. Obecnie prowadzą szkolenia m. in. z autoprezentacji, standardów obsługi, etykiety w biznesie oraz doradztwa wizerunkowego.
Ich misją jest promowanie kulturalnego zachowania oraz motywowanie do życia z pasją.

czytaj bloga

Biznesowy lunch to ostatnimi czasy jedna z najpopularniejszych form spotkania o interesach. I nie ma co się dziwić, ponieważ w takich mniej formalnych okolicznościach łatwiej przełamać lody, przeforsować trudny projekt i zbudować bliższe relacje z klientem czy kontrahentem. Warto przy tym pokazać się z jak najlepszej strony, dbając o każdy szczegół i reprezentując swoją firmę i własną markę na najwyższym poziomie.

Wybór miejsca
Podczas biznes lunchu kluczową rolę odgrywa atmosfera, dlatego w sposób szczególny powinniśmy zadbać o wybór odpowiedniego lokalu. Restauracja ta powinna nam być wcześniej znana i przetestowana, aby uniknąć rozczarowania jakością serwowanych w niej posiłków. Jeśli nie znamy preferencji kulinarnych naszego klienta, dobrze wybrać tę o rozbudowanym menu, aby nasz gość mógł znaleźć coś dla siebie. Restauracja ma również sprzyjać swobodnej konwersacji i nie narzucać zbyt sztywnego sposobu zachowania. Miłym gestem będzie wybranie lokalu w pobliżu miejsca pracy gościa, z łatwym dojazdem i dostępnością parkingu.

Rezerwacja stolika
Zawsze pamiętajmy o rezerwacji stolika. Niewybaczalną gafą byłaby sytuacja, w której wchodząc do restauracji, nie będzie dla nas i naszego klienta wolnego miejsca lub jedynym dostępnym będzie ten w pobliżu toalet lub kuchni.

Cel posiłku biznesowego
Tego typu spotkania to zawsze bardziej biznes niż lunch. Zapraszamy naszego klienta na obiad, by porozmawiać z nim o interesach i lepiej się poznać. Posiłek nie jest celem samym w sobie. Niestety nie jesteśmy tam po to, aby się najeść. Zamawiając potrawę wybierzmy tę, której spożywanie nie sprawi nam problemu i nie utrudni komunikowania się przy stole.

Kiedy rozpocząć rozmowę o interesach?
Biznesowy lunch opiera się na luźnej konwersacji w początkowej fazie spotkania i poważnej, biznesowej rozmowie dopiero po daniu głównym.
Pamiętajmy, aby podczas rozmowy mieć zawsze wyłączony lub wyciszony telefon. Nigdy nie kładziemy go na stole. Poświęcamy naszemu klientowi 100% uwagi i zaangażowania.

Alkohol
Pod żadnym pozorem nie zamawiamy alkoholu, ani nie proponujemy go swojemu klientowi. Świadczy to o braku profesjonalizmu i nie wróży powodzenia w kontaktach biznesowych.

Płacenie rachunku
Obowiązek zapłacenia rachunku spoczywa zawsze na gospodarzu, czyli osobie zapraszającej. Można to zrobić już przed przybyciem naszego klienta, wręczając kelnerowi kwotę przekraczającą spodziewaną wysokość zamówienia. Prosimy wtedy o opłatę rachunku (wraz z napiwkiem) z tej gotówki i o wręczenie reszty oraz paragonu w kopercie, w momencie opuszczania przez nas restauracji. Jest to sposób najbardziej elegancki, ponieważ nasz gość nie widzi wysokości rachunku.