Co mówią kolory?

Co mówią kolory?

Wprawdzie nie szata zdobi człowieka, niemniej jednak kolor tej szaty wiele mówi o osobie, która ją nosi.

Muszka i Krawat

Aleksandra Makles, Małgorzata Król

Najpierw połączyła je przyjaźń a potem wspólna pasja. Obecnie prowadzą szkolenia m. in. z autoprezentacji, standardów obsługi, etykiety w biznesie oraz doradztwa wizerunkowego.
Ich misją jest promowanie kulturalnego zachowania oraz motywowanie do życia z pasją.

czytaj bloga

Wprawdzie nie szata zdobi człowieka, niemniej jednak kolor tej szaty wiele mówi o osobie, która ją nosi. Barwy noszonych przez nas ubrań nie są przypadkowe. Kolory bowiem mówią same za siebie. Odzwierciedlają one nasz stan ducha i ciała, nasze pragnienia i potrzeby. Sygnalizują otoczeniu o naszym nastawieniu, charakterze oraz oddają aktualny nastrój.

Apetyt na kolory zmienia się w zależności od pory roku, wieku czy sytuacji w jakiej się obecnie znajdujemy.

Częste zmiany kolorystyki garderoby świadczą o naszej twórczej i kreatywnej naturze, a bardziej stonowane gamy charakteryzują ludzi spokojnych i konserwatywnych.

Symbolika kolorów:

Biel zajmuje szczególne miejsce w palecie barw. Symbolizujeczystość, niewinność i  potrzebę wolności. W biznesie kojarzony z elegancją, prostotą i dobrym stylem. Doskonały na koszule i bluzki, w dodatkach idealnie sprawdza się w roli pereł.

Czerń jest jednym z najbardziej klasycznych i konserwatywnych barw.  Często utożsamiany z żałobą i smutkiem, ale ma także mnóstwo pozytywnych aspektów wizerunkowych. Czerń to bowiem symbol elegancji, wyrafinowania i luksusu. Nigdy nie wychodzi z mody i współgra ze wszystkimi kolorami.

Szary to symbol niezawodności, inteligencji i dojrzałości. Uznawany za barwę ponadczasową i praktyczną. W biznesie świetnie sprawdzi się podczas negocjacji, ponieważ niesie za sobą neutralny przekaz. Bardzo dobrze prezentuje się z każdym żywym kolorem.

Granat to kolor powagi, profesjonalizmu, władzy i porządku. Budzi zaufanie i szacunek. W kolorze granatowym najlepiej czują się ludzie o silnej osobowości. To najlepszy biznesowy wybór.

Niebieski to ulubiony kolor zdecydowanej większości ludzi – barwa pełna różnych znaczeń. Z jednej strony oznacza spokój, świeżość, a z drugiej energiczność, inspirację i kreatywność. W biznesie wzbudza zaufanie i pomaga w nawiązywaniu nowych kontaktów.

Brąz to symbol niezawodności, stabilności i pracowitości. Kolor ziemi. Często wybierany przez ludzi konserwatywnych i ceniących ciepło rodzinne. Podkreśla klasyczny typ urody. W biznesie wszelkie dodatki w tym kolorze będą dobrze widziane.

Zieleń to kolor równowagi, nadziei i harmonii. Podobnie jak niebieski uspokaja i relaksuje, ponieważ kojarzy się z przyrodą. Barwa podkreślająca naturalny wygląd. W stroju biznesowym nie powinien dominować a jedynie stanowić subtelny dodatek.

Czerwień budzi chyba najwięcej emocji. Symbolicznie zawsze wiąże się z działaniem, ruchem  i energią. Nie należy z nim przesadzać. W biznesie w przypadku mężczyzn powinien ograniczyć się wyłącznie do krawata. Dzięki temu odbierani będziemy jako zdecydowani i pewni siebie. W przypadku kobiet bywa manifestacją „jestem dzielna, aktywna, silna i ze wszystkim sobie poradzę.”