Dress code na zaproszeniu

Dress code na zaproszeniu

Dobór odpowiedniego stroju na daną okazję często przysparza wielu problemów. Jeżeli organizatorzy określają na zaproszeniu dress code, należy podporządkować się ich życzeniu.

Muszka i Krawat

Aleksandra Makles, Małgorzata Król

Najpierw połączyła je przyjaźń a potem wspólna pasja. Obecnie prowadzą szkolenia m. in. z autoprezentacji, standardów obsługi, etykiety w biznesie oraz doradztwa wizerunkowego.
Ich misją jest promowanie kulturalnego zachowania oraz motywowanie do życia z pasją.

czytaj bloga

Dobór odpowiedniego stroju na daną okazję często przysparza wielu problemów. Jeżeli organizatorzy określają na zaproszeniu dress code, należy podporządkować się ich życzeniu.

Ale co oznaczają te tajemnicze hasła?

- White tie/ cravate blanche – uroczysty strój wieczorowy – pojawia się w zaproszeniach na imprezy o najbardziej formalnym charakterze. Mężczyźni ubierają frak, białą kamizelkę i białą muszkę, a kobiety długą suknię wieczorową bez ramion. Taki strój najczęściej obowiązuje  na balach, bankietach charytatywnych, uroczystych premierach czy oficjalnych spotkaniach dyplomatycznych.

Uwaga – frak nosi się zawsze odpięty.

- Black tie/cravate noire – oficjalny strój wieczorowy – ubiór, który zobowiązuje mężczyzn do założenia czarnego smokingu i czarnej muszki (prawdziwy gentleman wiąże ją osobiście). Kobiety zakładają suknię koktajlową lub wieczorową. Damski strój nie podlega tak precyzyjnym rygorom.

Uwaga – smokingu nie powinno zakładać się przed godziną 19:00.

Creative Black tie – oznacza, że panowie mogą białą koszulę zamienić na inny kolor, a panie założyć krótszą sukienkę – jednak minimum do kolan.

Informal – strój wizytowy, zarówno dzienny jak i wieczorowy. Panowie zakładają czarny lub ciemnogranatowy garnitur i krawat,  panie występują w kostiumie, garsonce lub sukience koktajlowej.

Business smart – strój nieformalny ale też nie do końca swobodny. Mężczyźni najchętniej widziani w garniturze, jednakże występuje większa swoboda w wyborze koszul i dodatków. W przypadku pań świetnie sprawdzi się „mała czarna”. Jest to najczęściej stosowany dress code w biznesie.

Business casual  – oznacza strój mniej formalny. Łączy wygodę i swobodę.Dopuszcza u panów marynarki sportowe, sztruksowe, koszule bez krawatów a nawet  jeansy noszone z obuwiem sportowym. Panie mogą sobie pozwolić także na więcej luzu i koloru, jeansy noszone z koszulą i buty na płaskim obcasie.

Jeśli na zaproszeniu nie znajduje się informacja dotycząca stroju, kreacją najbardziej odpowiednią będzie ta o charakterze wizytowym. Możemy też zadzwonić  do organizatorów z pytaniem jaki dress code będzie obowiązywał.  Informacja o stroju zostaje zazwyczaj umieszczona w lewym dolnym rogu zaproszenia.