Dzień dobry czy witam?

Dzień dobry czy witam?

„Dzień dobry” i „witam” – dwa grzecznościowe zwroty, które na pierwszy rzut oka oznaczają dokładnie to samo. Używamy ich podczas powitania, przyjęcia czy w korespondencji e-mailowej. Jednak słowa „witam” nie powinniśmy traktować jako synonimu słowa „dzień dobry”. Dlaczego?

 

Muszka i Krawat

Aleksandra Makles, Małgorzata Król

Najpierw połączyła je przyjaźń a potem wspólna pasja. Obecnie prowadzą szkolenia m. in. z autoprezentacji, standardów obsługi, etykiety w biznesie oraz doradztwa wizerunkowego.
Ich misją jest promowanie kulturalnego zachowania oraz motywowanie do życia z pasją.

czytaj bloga

„Dzień dobry” i „witam” – dwa grzecznościowe zwroty, które na pierwszy rzut oka oznaczają dokładnie to samo. Używamy ich podczas powitania, przyjęcia czy w korespondencji e-mailowej.

Jednak słowa „witam” nie powinniśmy traktować jako synonimu słowa „dzień dobry”. Dlaczego?

„Witam” jest bardziej manieryczne i często uważane jako niekulturalne. Wystarczy tylko przez chwilę się zastanowić, by zdać sobie sprawę z jego znaczenia, które z góry zakłada nadrzędność osoby witającej. Takimi słowami może przywitać się gospodarz przyjmując gości u siebie w domu czy szef w gabinecie swojego pracownika.

„Witam” od jakiegoś czasu stało się również ulubionym sformułowaniem rozpoczynającym korespondencję mailową, gdzie traktowane jest jako określenie neutralne. Rozpowszechniło się już na tyle, że większość ludzi nie widzi w nim nic złego. Jednak zwrot ten jest określeniem bezpłciowym, przeźroczystym i brakuje w nim serdeczności. Zdecydowanie lepiej rozpoczynać korespondencję życzliwym „dzień dobry”, które niesie w sobie pozytywny przekaz.

Oczywiście zaraz ktoś powie, że język jest elastyczny i ulega zmianom, że ludzie na ulicy i w mailach się witają i nie widzą w tym nic złego. Opinie jak w każdym temacie są i zawsze będą podzielone. Jednak nigdy nie wiadomo na zwolennika, którego poglądu trafimy adresując e-maila do nieznanej nam firmy.

 

Kto pierwszy powinien powiedzieć „dzień dobry”?

Mężczyzna – kobiecie

Młodszy – starszemu

Student/uczeń – profesorowi/nauczycielowi
Pracownik – szefowi
Idący – osobie stojącej
Wyprzedzający – znajomemu (np. gdy się spieszymy)
Jadący samochodem – osobie idącej pieszo
Pojedyncza osoba – grupie
Osoba idąca schodami w górę – schodzącym
Wchodzący do mieszkania, biura, sklepu czy windy.