Najstarsza spółka na GPW

16 kwietnia 1991 roku rozpoczęła działalność Giełda Papierów Wartościowych. Pierwsza sesja nie zgromadziła tłumów notabli, startując raczej jako owoc wysiłków pasjonatów niż prestiżowy beniaminek rynku kapitałowego. W tym historycznym dniu na parkiecie debiutowało 5 spółek Tonsil, Próchnik, Krosno, Exbud i Kable.

Ich losy ułożyły się różnie. Strategicznych inwestorów pozyskały najszybciej Śląska Fabryka Kabli (1993) i EXBUD (1994). Najwcześniej z rynkiem publicznym pożegnał się EXBUD. O wycofaniu akcji z obrotu w krytycznym 2002 roku zadecydowała SKANSKA, większościowy właściciel spółki. Znacznie dłużej utrzymały się w obrocie akcje KABLI. Dopiero jesienią 2010 duński właściciel przedsiębiorstwa NKT Cables zadecydował o opuszczeniu GPW. Giełdową aktywność TONSILU i Krośnieńskich Hut Szkła zakończyła upadłość. Walory producenta głośników notowano po raz ostatni w 2005 roku. Akcje Krosna wycofano z obrotu w 2009 roku.

Spośród historycznej pierwszej piątki do dzisiaj na giełdzie notowany jest wyłącznie PRÓCHNIK. Spółka, której zmagania z rynkiem stanowią jedną z lepszych alegorii ostatnich 22 lat historii gospodarczej Polski, jest dowodem na to jak wielkie znaczenie ma rozpoznawalność marki na najbardziej nawet konkurencyjnym rynku.

Giełda Papierów Wartościowych to jedna z ważniejszych składowych współczesnej gospodarki. Jej sukces i istnienie nie było by możliwe bez pracy maklerów i doradców inwestycyjnych, a także szerokiej rzeszy pracowników biur maklerskich i związanych z rynkiem instytucji finansowych. Stereotyp powoduje, iż ta niezwykle ważna grupa zawodowa nie doczekała się nadal odpowiedniego dla jej znaczenia i pracy społecznego uznania. Dlatego też, jednym z ważnych celów komunikacyjnych spółki Próchnik S.A. stanie się podkreślanie wagi tego historycznego dokonania, a czerwień, kolor słynnych szelek maklerów Centralnego Domu Maklerskiego stanie się jednym z trwałych elementów komunikacji marki.

Autor: PAP/Witold JabłonowskiŹródło: GPW