O marce

O Próchniku

O Próchniku

Próchnik, jedna z najstarszych odzieżowych marek w Polsce. Dla kilku pokoleń prawdziwy symbol oraz ikona. Historia pełna wzlotów i upadków. Dziś po blisko 75 latach legenda odradza się.

Ta opowieść zaczyna się w Łodzi, to z tym miastem nierozerwanie wiąże się historia Próchnika. W 1948 roku, w ramach tzw. planu trzyletniego, czyli programu odbudowy kraju po zniszczeniach II wojny światowej, powołane zostały Zakłady Przemysłu Odzieżowego im. Adama Próchnika. Przedsiębiorstwo zaczynało od produkcji odzieży wierzchniej: wełnianych płaszczy męskich i damskich, a także drelichowych kurtek. W następnych latach i dekadach sukcesywnie rozwijało swój asortyment. Po 15 latach od powstania Próchnik był największym zakładem w Zrzeszeniu Producentów Okryć Męskich. Pierwsza siedziba marki mieściła się na ulicy Sienkiewicza 113 w Łodzi, na dwóch piętrach znajdowały się biura, a w głębi działki fabryka.

W latach 70. marka święci triumfy, zaś garnitury sygnowane logo z łódką uchodzą za szczyt elegancji i klasy. W 1974 roku Próchnik oprócz własnej szwalni, posiadał też fabryki odzieży w Poddębicach i Rawie Mazowieckiej, a także przejął łódzkie Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Polboy”. Dla najważniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy odzieżowej w kraju było to za mało. W 1975 roku zapadła decyzja o budowie nowoczesnej siedziby firmy przy obecnej al. Rydza-Śmigłego. Sześciopiętrowy, nowoczesny gmach projektu arch. Leszka Durysa, składał się z dwóch brył: niższej – biurowej i wyższej – produkcyjnej. Budowę zakończono w 1976 roku, a na otwarcie przybył sam Edward Gierek, ówczesna głowa państwa i pierwszy sekretarz KC PZPR. Siedziba Próchnika zdobyła tytuł najładniejszego budynku przemysłowego w kraju. Lata 80. to dalszy rozwój marki. Próchnik przejmuje zakład w Janikowie i połowę udziałów w Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Poltex”.

Próchnik zapisał się nie tylko w historii polskiej mody ale też rynków kapitałowych. Spółka była jedną z pięciu firm notowanych podczas pierwszej w latach 90-tych sesji na warszawskim parkiecie. Zadebiutowała tam 16 kwietnia 1991 roku i była notowana aż do 18 stycznia 2019 roku. Dzierżąc tym samym przez wiele lat tytuł najstarszej polskiej spółki, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

„Z chęcią współpracuję
z firmą Lancerto, ponieważ tworzą ją ludzie z pasją, którzy wiedzą co robią”

~ Mr Vintage

Ikona polskiej mody powraca

Ikona polskiej mody powraca

Legendarne płaszcze, pełne klasy i nienachalnego stylu marynarki oraz bawełniane koszule, uszyte z najwyższą atencją dla detali. Z tego właśnie słynął Próchnik. Dzisiaj czerpiąc z bogactwa historii, wracamy do korzeni marki ale nadajemy jej nowoczesnego wymiaru.