IKONA

POLSKIEJ

MODY

POWRACA

Próchnik znów ubierze Polaków

75 lat
legendy

Próchnik to historia polskiego przemysłu odzieżowego i niemal ikoniczna marka dla kilku pokoleń Polaków. Dzisiaj odradza się w nowoczesnym wydaniu ale nie zapomina o swoich korzeniach. Poznaj historię marki, która inspirowała pokolenia i dyskretnie towarzyszyła im w najważniejszych momentach życia.

Wszystko zaczyna się w Łodzi, to z tym miastem nierozerwanie wiąże się historia Próchnika. W 1948 roku, w ramach tzw. planu trzyletniego, czyli programu odbudowy kraju po zniszczeniach II wojny światowej, powołane zostały Zakłady Przemysłu Odzieżowego im. Adama Próchnika. Przedsiębiorstwo zaczynało od produkcji odzieży wierzchniej: wełnianych płaszczy męskich i damskich, a także drelichowych kurtek. W następnych latach i dekadach sukcesywnie rozwijało swój asortyment. Po 15 latach od powstania Próchnik był największym zakładem w Zrzeszeniu Producentów Okryć Męskich. Pierwsza siedziba marki mieściła się na ulicy Sienkiewicza 113 w Łodzi, na dwóch piętrach znajdowały się biura, a w głębi działki fabryka.

W latach 70. marka święci triumfy, zaś garnitury sygnowane logo z łódką uchodzą za szczyt elegancji i klasy. W 1974 roku Próchnik oprócz własnej szwalni, posiadał też fabryki odzieży w Poddębicach i Rawie Mazowieckiej, a także przejął łódzkie Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Polboy”. Dla najważniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy odzieżowej w kraju było to za mało. W 1975 roku zapadła decyzja o budowie nowoczesnej siedziby firmy przy obecnej al. Rydza-Śmigłego. Sześciopiętrowy, nowoczesny gmach projektu arch. Leszka Durysa, składał się z dwóch brył: niższej – biurowej i wyższej – produkcyjnej. Budowę zakończono w 1976 roku, a na otwarcie przybył sam Edward Gierek, ówczesna głowa państwa i pierwszy sekretarz KC PZPR. Siedziba Próchnika zdobyła tytuł najładniejszego budynku przemysłowego w kraju. Lata 80. to dalszy rozwój marki. Próchnik przejmuje zakład w Janikowie i połowę udziałów w Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Poltex”.

Próchnik zapisał się nie tylko w historii polskiej mody ale też rynków kapitałowych. Spółka była jedną z pięciu firm notowanych podczas pierwszej w latach 90-tych sesji na warszawskim parkiecie. Zadebiutowała tam 16 kwietnia 1991 roku i była notowana aż do 18 stycznia 2019 roku. Dzierżąc tym samym przez wiele lat tytuł najstarszej polskiej spółki, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dziś, po blisko 75 latach legenda odradza się.

Z szacunkiem dla przeszłości, spoglądamy w przyszłość

Legendarne płaszcze, pełne klasy i nienachalnego stylu marynarki oraz bawełniane koszule, uszyte z najwyższą atencją dla detali. Z tego właśnie słynął Próchnik. Dzisiaj czerpiąc z bogactwa historii, wracamy do korzeni marki ale nadajemy jej nowoczesnego wymiaru.

Poszukujemy innej, własnej drogi i zapraszamy Cię abyś podążał nią razem z nami. Próchnik zawsze był marką dla wyjątkowych ludzi, darzących ubrania estymą i szacunkiem. Będziemy kontynuowali etos solidnej jakościowo marki modowej i niekwestionowanego przez dekady lidera okryć wierzchnich ale dopiszemy swoją historię. Będziemy ubierali wszystkich bez wyjątku. Mężczyzn ale też kobiety „od stóp do głów”. Nasze portfolio produktowe obejmie m.in.: marynarki, spodnie, koszule, płaszcze, spódnice, sukienki a także odzież w stylu casual: bluzy, t-shirty, koszulki polo. Zwieńczeniem kolekcji będą pełne klasy dodatki oraz akcesoria, bielizna, a także galanteria skórzana.

Jedno jest pewne - rok 2023 będzie należał do marki Próchnik. Jeżeli już dziś nie możesz powstrzymać ciekawości, zapisz się do naszego newslettera i odkryj nową odsłonę marki jako pierwszy.